fbpx
<

Kto zapłaci więcej w pionie sprzedaży – producent czy dystrybutor?

Kto zapłaci więcej na tym samym stanowisku – producent czy może już dystrybutor?

Do niedawna producenci byli najbardziej pożądanym typem pracodawcy, gdyż to oni mieli najhojniejszą rękę jeżeli chodzi o wynagrodzenie. Dzisiaj obraz zaczyna się nieco zmieniać. Oczywiście płace zależne są od poziomu stanowiska.

Kto zapłaci więcej kierownikowi sprzedaży?

Wynagrodzenie miesięczne brutto kierowników sprzedaży.

W przypadku kierownika odpowiedzialnego za sprzedaż zdecydowanie lepiej szukać zatrudnienia u producenta. 52% osób zatrudnionych na stanowisku kierowniczym zarabia w takiej firmie ponad 10000 brutto pensji podstawowej. Kierownik sprzedaży w hurtowni zarabia najczęściej między 5000-9000 brutto. Płace w tym przedziale uzyskuje 72% badanych u dystrybutorów. Warto dodać, że u producenta kierownik sprzedaży może liczyć nawet na pensje powyżej 15000. W hurtowni jest to już nieosiągalny poziom.

Zarobki mobilnych handlowców.

Wynagrodzenie miesięczne brutto mobilnych handlowców.

W hurtowni mobilny przedstawiciel handlowy zarabia najczęściej 4000-7000 brutto podstawy. W tym przedziale znajduje się 65% badanych. Są jednakże hurtownie, które zapłacą dużo więcej. 20% mobilnych handlowców w hurtowni uzyskuje między 7000-9000 brutto miesięcznie samej podstawy.

W przypadku producentów powyżej 7000 zarabia 43% mobilnych handlowców. Są też i tacy, co mają samej podstawy ponad 10000. Co ciekawe zarówno w hurtowniach jak i u producentów znajdziemy pracowników mobilnych uzyskujących poniżej lub równo 4000 brutto. U producenta zarobki takie uzyskuje 10% handlowców mobilnych a w hurtowniach jest to aż 15%.

Podsumowując, mimo istotnego wzrostu płacy w hurtowniach, na tym stanowisku nadal lepiej pracować u producenta.

Handlowiec stacjonarny zdecydowanie więcej zarobi u producenta.

Wynagrodzenie miesięczne brutto mobilnych handlowców.

Na tym stanowisku handlowca stacjonarnego w hurtowni można zarobić od 3000 do 6000 brutto podstawy. W przedziale tym znajduje się 73% handlowców, ponadto aż 8% zarabia poniżej lub równo 3000, a więc tyle co najniższa krajowa. W producentów wygląda to zdecydowanie lepiej. Płace zaczynają się od 4000 brutto i sięgają nawet 8000. Choć ten pułap osiąga jedynie 15% handlowców stacjonarnych.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Szczegółowy raport dotyczący wysokości wynagrodzeń w branżach instalacyjnych i budowlanej przeprowadzony w 2021 roku na grupie 1078 osób znajduje się pod linkiem:

Raport Wynagrodzeń 2021

Znajdziesz tu szczegółową informację na temat wynagrodzenia z uwzględnieniem 22 stanowisk pracy.